Štúdio dezORIENTAL, Ingrid Matulová

Inga Matulová

... priekopníčka orientálneho tanca na Slovensku, v roku 2001 založila tanečné a pohybové štúdio dezORIENTAL, ktoré dodnes vedie.
Vyštudovala chemicko-technologickú fakultu.
Osem rokov študovala hru na klasickú gitaru a hudobnú teóriu.
Počas štúdii sa stala členkou Tovarišstva Starých Bojových Umení a Remesiel pod vedením majstra Petra Kozu a spolupracovala s českou agentúrou A.R.G.O. Absolvovala množstvo vystúpení, účinkovala v televíznych, divadelných inscenáciach a vo filmoch.
Popri účinkovaní na kultúrnych festivaloch a podujatiach v zahraničí sa začala zoznamovať s orientálnym tancom.
Od roku 1992 začala navštevovať rôzne orientálne tanečne štúdia v Európe a v USA, najviac si obľúbila renomované štúdio Chieftetelli vo Viedni pod vedením vynikajúcej tanečnice Bahary a dodnes sa zdokonaľuje a vzdeláva u medzinárodne uznávaných tanečníc a choreografov ako napríklad Shahrazad , Hasan Khalil, Lala Hakim, Cassandra , Amoura, Dalila Ramy, Sharon Kihara, Jilina, Shereen, Badryiah, Karolína Idrisová a mnohí ďalší.
Venuje sa prevažne kabaretnému štýlu orientálneho tanca, mixu rôznych štýlov od folklóru, klasického egyptského brušného tanca až po moderný bellydance.
Niekoľko rokov tancovala a nadobúdala skúsenosti prevažne v zahraničí, zväčša pre arabské a turecké publikum a na pravidelných kultúrnych festivaloch na Slovensku, v Českej republike, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Sicílii, USA. V Bratislave spolupracovala a dva roky tancovala pre arabskú reštauráciu Al Amir (Panorama)
Spolupracuje s uznávanými muzikantami a divadelníkmi na Slovensku aj v zahraničí, s ktorými vytvára vlastné programy - na Slovensku s členmi skupiny world music Mango Molas (ocenení cenou Aurel) - v Rakúsku so známym vyborným palestínskym spevákom a hráčom na strunový orientálny hudobný nastroj zvaný oud Marwanom Abado a skvelým rakúskym perkusionistom Petrom Rosmanithom (www.abado.net)  - v Českej republike so skupinou Krless a Gothart 
Pravidelne sa objavuje v tlači a v rôznych televíznych reláciach spojených s brušným tancom, publikuje odborné články 
V roku 2005 odborne revidovala knihu o brušnom tanci Dolphina Bellydance, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar pod názvom Brušný tanec.
V roku 2006 spolupracovala a tancovala v divadelnej hre Kurz orientálneho tanca v réžii Jána Šimka, ktoré uviedlo Divadelné oddelenie o.z., Balet SND, Činohra SND , Divadelný ústav a projekt Nová Dráma vo Veľkej baletnej sále Historickej budovy SND.
Pre svoje žiačky, ale aj ostatné spriaznené duše organizuje tzv. Dezorientálne večery, kde je tanečný program obohatený o koncert hudobnej skupiny napr. Mango Molas, Gothart.
V súčastnosti vedie štúdio dezORIENTAL, vyučuje orientálny tanec, organizuje pravidelné workshopy.
Od roku 2008 striedavo žije na Slovensku a na Sri Lanke, kde nachádza inšpiráciu v budhistickej kulture, srílanskom a hindi tanci, zoznamuje sa s ayurvedou a tiez sa venuje spravadzaniu turistov po krasach Sri lanky. 
 
dezORIENTAL - štúdio orientálnych tancov a iných pohybových aktivít